Większość firm w pewnym momencie potrzebuje zewnętrznego finansowania: albo na początku, aby rozpocząć działalność, albo później, aby rozbudować się lub przetrwać kryzys. Jedną z głównych przeszkód napotykanych przez MŚP i osoby samozatrudnione na drodze do finansowania jest zwykle gwarancja, wymóg, którego wymaga wiele instytucji finansowych w celu ochrony swoich inwestycji. Na czym polega pożyczka z gwarantem online?
Gwarant – definicja
Gwarancja jest umową, która odzwierciedla zobowiązanie do wypełnienia określonych zobowiązań wobec osoby trzeciej. Wszystkie pożyczki z gwarantem polegają w praktyce na tym, że osoba lub podmiot zobowiązuje się do poręczenia Twojego długu lub zobowiązań niepieniężnych, które zawarłeś z wierzycielem, niezależnie od tego, czy jest to bank, administracja czy inna firma.
Aby to zobowiązanie było ważne, musi istnieć pisemna umowa, która zwykle jest oficjalna z notarialną adnotacją, aby zapewnić większe wsparcie prawne. Gwarant – kto to? Jest to firma lub organizacja, która gwarantuje, że gwarant wywiąże się ze swoich zobowiązań, odpowiadając za nie w przypadku niezgodności.
Zawiera gwarancję i zobowiązuje się do wypełnienia głównego zobowiązania, niezależnie od tego, czy jest to MŚP, osoba prowadząca działalność na własny rachunek czy osoba fizyczna. Beneficjant natomiast to odbiorca gwarancji, który zażądał jej przedstawienia, zazwyczaj bank lub administracja publiczna.
Rodzaje gwarancji
- Gwarancja finansowa – zwykle niezbędna przy ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt, ponieważ w ten sposób bank zapewnia otrzymanie płatności. Służy do obsługi zobowiązań finansowych, które firmy zaciągają z osobami trzecimi, niezależnie od tego, czy są to linie kredytowe, pożyczki bankowe czy listy finansowe.
- Gwarancja techniczna – gwarantuje, że wywiążesz się ze zobowiązań niepieniężnych, które zaciągnąłeś. Stanowią one również zwykle wymóg udziału w przetargach publicznych i przetargach, a także gwarantują zobowiązania prawne zaciągnięte na Administrację w przypadku otrzymania dotacji państwowych.
- Gwarancja handlowa. Ten rodzaj gwarancji stosowany jest w sprzedaży w celu zagwarantowania zapłaty uzgodnionej kwoty. Może służyć do gwarantowania wszystkich rodzajów towarów, a także do podziału płatności na rzecz dostawców, kwot, które dostarczasz z góry i płatności na konto.
Kiedy potrzebna jest gwarancja?
Większość firm wnioskuje o gwarancje finansowe towarzyszące wnioskom o finansowanie bankowe w obiegu. Generalnie są to opisane w naszym innym artykule pożyczki krótkoterminowe, z których firma korzysta w celu uregulowania płatności.
Gwarancje techniczne są mniej powszechne. Jest prawdopodobne, że będziesz musiał skorzystać z tych gwarancji, jeśli zamierzasz uczestniczyć w przetargach publicznych, ponieważ Administracja będzie chciała upewnić się, że możesz wywiązać się ze zobowiązań, które zaciągasz. Będziesz ich również potrzebować, aby uzyskać dostęp do dużych projektów w sektorze prywatnym.
Firmy również często proszą o gwarancje w celu uzyskania finansowania bankowego (sprawdź link aby uzyskać więcej informacji), którego potrzebują do realizacji inwestycji. Gwarancje te mogą pomóc w poprawie infrastruktury firmy, rozbudowie magazynu, zatrudnieniu większej liczby pracowników, a nawet rozpoczęciu procesu internacjonalizacji.
Nowo powstałe firmy, które z powodu braku historii kredytowej i gwarancji mają zwykle większe trudności z dostępem do kredytów, również często sięgają po gwarancje w celu sfinansowania zakupu sprzętu lub wynajmu lokali.
Jak uzyskać gwarancję?
Każdy podmiot określa procedurę postępowania dla osób ubiegających się o gwarancje, ale zazwyczaj ustalają dwa podstawowe wymagania: firma nie może być w stanie upadłości i musi być na bieżąco z płatnościami w ZUS i Urzędzie Podatkowym.
Będziesz musiał przedstawić różne dokumenty, w tym sprawozdanie z działalności gospodarczej, w którym odzwierciedlone są Twoje główne cele biznesowe, a także oferowane produkty i / lub usługi. Będziesz także musiał przedstawić rachunek zysków i strat za ostatnie dwa zamknięte lata obrotowe oraz za bieżący. Jeśli jest to nowa firma, będziesz musiał przedstawić biznesplan, w którym jej opłacalność i oszacowanie korzyści musi być jasne, ponieważ to one pozwolą Ci spłacić kredyt.
Mając te informacje pod ręką, bank lub SGR ocenią poziom ryzyka, jakie reprezentuje operacja i zdecydują, czy może to zagwarantować, czy nie. Jeśli uznają, że operacja jest opłacalna, poinformują Cię o kolejnych kosztach i warunkach.
Głównym celem tych firm jest ułatwienie dostępu do finansowania dla MŚP i osób samozatrudnionych, gdyż możliwa jest nawet gwarantowana pożyczka dla zadłużonych, pożyczka dla zadłużonych z poręczycielem lub pożyczka dla zadłużonych bez gwaranta. Gwarancja SGR stawia Cię w korzystniejszej pozycji do negocjacji z bankiem, dzięki czemu możesz uzyskać obniżkę stóp procentowych i/lub wydłużenie terminów spłaty.
Jaki jest koszt gwarancji?
Gwarancja jest produktem ryzykownym, więc zawsze wiąże się z kosztami dla osoby, która z niej korzysta. Koszt ten nie zależy od tego, czy beneficjent wykonuje gwarancję, ale jest stosowany w formie oprocentowania i/lub opłat za zarządzanie. Pożyczki dla zadłużonych bez gwaranta mogą być jednak czasem niemożliwe do otrzymania.
Jedną z głównych zalet gwarancji SGR jest to, że mają one niższe koszty. Firmy te zazwyczaj stosują prowizję za badanie i roczną prowizję gwarancyjną. Kiedy Twój projekt zostanie zaakceptowany, będziesz musiał nabyć udziały proporcjonalnie do wnioskowanej pożyczki, ale po zakończeniu operacji będziesz mógł odzyskać ten kapitał.