Pożyczka społecznościowa

Gdy potrzebujemy wziąć kredyt, czy pożyczkę udajemy się z głównie do banków, lub ewentualnie instytucji pozabankowych, które udzielają tak zwanych chwilówek. Pożyczamy też pieniądze od rodziny bądź znajomych, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że opcji na uzyskanie gotówki jest znacznie więcej.

W tym artykule dowiesz się, czym jest pożyczka społecznościowa, jak działa oraz czy jest to bezpieczne rozwiązanie.

Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
50 - 30,000zł

Pierwsza do 15,000 zł

7 dni - 36 mc
od 0%
od 18 lat bez BIK w weekend
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
300 - 5,000zł

Pierwsza do 3,000 zł

30 dni
od 0%
20-70 lat bez BIK w weekend
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
300 - 5,000zł

Pierwsza do 3,000 zł

30 dni
508%
22-75 lat bez BIK w weekend Kontomatik
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
500 - 15,000zł

Pierwsza do 3,000 zł

1 mc - 45 dni
od 0%
18-70 lat bez BIK w weekend
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
600 - 8,000zł

Pierwsza do 3,000 zł

30 dni
od 0%
18-70 lat bez BIK w weekend
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
500 - 6,000zł

Pierwsza do 6,000 zł

30 dni
od 0%
21-65 lat bez BIK w weekend
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
300 - 20,000zł

Pierwsza do 5,000 zł

3 - 36 mc
19.75%
od 18 lat bez BIK w weekend na raty
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
50 - 2,500zł

Pierwsza do 1,500 zł

1 - 48 mc
od 0%
od 18 lat bez BIK w weekend na raty Konto Connect
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
50 - 10,000zł

Pierwsza do 3,000 zł

30 dni
od 0%
20-70 lat bez BIK w weekend na raty
WEŹ POŻYCZKĘ
Kwota pożyczki
Czas na spłatę
RRSO
100 - 10,000zł

Pierwsza do 3,600 zł

90 dni
od 0%
od 18 lat bez BIK w weekend na raty
WEŹ POŻYCZKĘ
Załaduj więcej

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczka społecznościowa to umowa, która zawierana jest między dwiema osobami fizycznymi, za pomocą specjalnych portali internetowych. Banki czy firmy pozabankowe nie mają w tym żadnego udziału. Cały portal jest bardzo przemyślany i po zarejestrowaniu pozwala zostać pożyczkobiorcą lub pożyczkodawcą, w zależności, na czym dokładnie nam zależy. Umowy, które są tam zawierane, bardzo się między sobą różnią, ponieważ ustalane są indywidualnie przez osoby udostępniające swój kapitał.

Jak działają portale z pożyczkami społecznościowymi?

To proste. Na portalach znajdują się dwie grupy osób. Pierwsza grupa to osoby, które chcą zainwestować swój kapitał poprzez pożyczanie innym pieniędzy. Druga grupa to pożyczkobiorców, którzy chcą uniknąć kredytów lub pożyczek w klasycznych bankach i pożyczają pieniądze od osób prywatnych.

Obie grupy wynoszą z tego korzyści. Pożyczkodawcy zyskują procent z pożyczki innym, a pożyczkobiorcy mogą zyskać szybkie pieniądze.

Pożyczka społecznościowa online – jak wziąć pożyczkę?

Aby móc korzystać z portalu, najpierw musimy założyć konto użytkownika. Będą nam do tego potrzebne nasze dane osobowe, czasem też skan dowodu, który posłuży za potwierdzenie tożsamości. Gdy administratorzy zweryfikują nasze dane, możemy przejść do korzystania.

Najpierw należy opublikować zgłoszenie, w którym informujemy o celu, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze, oraz o kwocie, jaka nas interesuje. Pożyczkodawcy przeglądają ogłoszenia i jeśli uznają któreś za sensowne, to kontaktują się z osobą, która je opublikowała.

Pożyczka społecznościowa, czy zwykły kredyt?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Porównując te dwa zobowiązania, możemy zauważyć, że pożyczki społecznościowe są droższe, niż te w bankach czy firmach pozabankowych. Pożyczkodawcy ryzykują swoim majątkiem, więc cena jest wysoka. Za to zwykły kredyt jest obwarowany wieloma wymogami do spełnienia i jest znacznie trudniejszy do uzyskania niż szybka pożyczka społecznościowa.

Pożyczka społecznościowa, a zdolność kredytowa

Pożyczki społecznościowe są dostępne dla większego grona odbiorców, ponieważ nie sprawdza się podczas ich zaciągania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pożyczki te nie podlegają prawu bankowemu, a jedynie kodeksowi cywilnemu. Pozwala to uniknąć sprawdzania naszych danych w BIK i KRD, czy okazywania zaświadczeń o dochodach. Dzięki temu pożyczki te są dostępne, dla większego grona osób.

Pożyczka społecznościowa przez internet – wady i zalety

Jak wszystko, pożyczka tego typu ma swoje wady i zalety. Poniżej przygotowaliśmy listę, z najważniejszymi z nich.

Zalety:

  • możliwość negocjowania warunków umowy,
  • wysoki odsetek przyznawania pożyczek,
  • możliwość zaciągnięcia pożyczki przez firmy, jak i osoby prywatne,
  • mała ilość formalności,
  • dowolność celu, na który pożyczamy pieniądze.

Wady:

  • niskie kwoty pożyczki,
  • dłuższy czas oczekiwania na środki,
  • mniej bezpieczne od tradycyjnych kredytów w banku
  • możliwość poniesienia dodatkowych opłat, np. opłaty serwisowej.

Pożyczka społecznościowa opinie

Na ogół pożyczki społecznościowe cieszą się dobrymi opiniami. Zarówno inwestorzy, jak i pożyczkobiorcy czerpią z tych transakcji korzyści. Zdarzały się jednak przypadki, braku spłaty zobowiązań przez osoby zaciągające pożyczki, co sprawiło trochę problemów inwestorom, ale wszystkie transakcje i pożyczki obwarowane są umowami cywilnym, więc jeśli coś pójdzie nie tak można rościć swoje prawa. 

Pożyczka społecznościowa przez internet – podsumowanie

Jak widzimy, pożyczki społecznościowe mogą okazać się dobrą alternatywą dla kredytów w klasycznym banku. Mimo swoich podobieństw różnią się od tych drugich, chociażby rodzajem umowy. Mimo iż, nie są to umowy podpisywane z bankami, musimy pamiętać, że tak samo są to zobowiązania finansowe. Ich niespłacanie niesie za sobą duże konsekwencje i może wiązać się z jeszcze większym zadłużeniem. Dlatego zawsze dokładnie rozważ decyzję o pożyczce.

FAQ

Rating:
Sending data...
Done!
logo
5 of 5. Votes: 12

Jak pożyczać odpowiedzialnie?

Przed zaciągnięciem chwilówki lub kredytu należy zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami. Pożyczkę najlepiej przeznaczyć na cele, które nie jesteśmy w stanie zrealizować przy użyciu własnych środków. Pożyczoną kwotę musimy dostosować do naszych oczekiwanych przyszłych dochodów. Pożyczkę nie należy traktować jako stałego źródła pieniędzy na cele utrzymania swojej rodziny — grozi to wpadnięciem w spiralę długów. Krótkoterminowe zobowiązania finansowe wpływają nie tylko na kredytobiorcę, ale także na wszystkich jego bliskich. Zaleca się poinformowanie członków rodziny o celach zaciągnięcia oraz terminach i warunkach spłaty pożyczki. Oprócz pożyczki muszą być spłacone określone w umowie koszty (prowizja, oprocentowanie, dodatkowe opłaty).

Konsekwencje nieterminowej spłaty pożyczki

Jeśli pożyczkobiorca opóźnia spłatę rat pożyczki, zostanie on wówczas obciążony dodatkowymi kosztami oraz konsekwencjami natury formalno prawnej. Warunki umowy pożyczki przewidują, że firma udzielająca pożyczki ma prawo do naliczenia dodatkowych opłat związanych z koniecznością wysyłania monitów i wezwań do zapłaty, windykacją, odsetkami za opóźnienie w wysokości czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP. Oprócz tego kredytobiorca może być zgłoszony do bazy dłużników za opóźnienia w spłacie, a to z kolei może być powodem trudności lub całkowitej niemożliwości zaciągnięcia pożyczki w przyszłości.

Konsekwencje braku płatności

W przypadku niespłacenia przez pożyczkobiorcę zaciągniętej szybkiej pożyczki, firma pozabankowa ma prawo działać w celu odzyskania kwoty pożyczki oraz dodatkowych kosztów, na przykład, przekazać pożyczkę do windykacji.

Zasady dotyczące przedłużenia pożyczki

Osoba zaciągająca pożyczkę może ubiegać się o przeniesienie terminu spłaty kredytu. Najczęściej zwiększenie okresu spłaty wymaga złożenia wniosku oraz dokonania dodatkowej płatności. Wniosek o zmianę terminu spłaty pożyczki musi być złożony przed upływem terminu spłaty zobowiązania.

RRSO oraz opłaty związane z udzieleniem pożyczki

RRSO odzwierciedla relację pomiędzy całkowitymi kosztami ponoszonymi przez kredytobiorcę, a kwotą otrzymanego kredytu. Definicję i sposób obliczania RRSO zawiera ustawa o kredycie konsumenckim, która dokładnie określa jakie koszty są brane pod uwagę przy obliczaniu stopy. Dzięki standaryzacji metodologii obliczania w każdym przypadku RRSO jest obiektywnym narzędziem umożliwiającym porównanie różnych ofert kredytowych. Korzystając z szybkiej pożyczki, konieczne jest poniesienie następujących kosztów: opłata przygotowawcza, opłata związana z wydłużeniem okresu spłaty kredytu, koszty ubezpieczeniowe, opłata rejestracyjna (na ogół jest to wpłata 1 grosza w celu zweryfikowania tożsamości), koszty windykacji (upomnienia, monity).

Zgodność z krajowymi przepisami dotyczącymi pożyczek

Firmy pozabankowe udzielają szybkich pożyczek na podstawie Kodeksu Cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. nr 16 poz. 93, z późn. zm.). Niektóre firmy kredytowe stosują się także do zapisów Ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011 nr 126 poz. 715), wówczas pożyczkobiorcom przedstawiane są formularze informacyjne właściwe dla kredytów konsumenckich.

Do jakich celów służy nasz portal?

Na naszym portalu dostępna jest aktualna lista najlepszych firm pozabankowych, udzielających szybkie pożyczki przez Internet. Nasz zespół profesjonalistów w dziedzinie finansów rzetelnie gromadzi oferty chwilówek, uwzględniając ich główne cechy, dzięki czemu każda zainteresowana osoba może wygodnie i szybko znaleźć odpowiednia dla siebie pożyczkę i przejść na witrynę internetową firmy kredytowej. Gromadzimy tylko oferty pochodzące od firm działających zgodnie z obowiązującymi przepisami. O zasadach działania firm pozabankowych udzielających pożyczki można przeczytać na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. Natomiast informację o działalności naszego portalu znajdziesz w dziale “Regulamin” oraz “Polityka prywatności”

DMCA.com Protection Status

Clicky