Gdy potrzebujemy wziąć kredyt, czy pożyczkę udajemy się z głównie do banków, lub ewentualnie instytucji pozabankowych, które udzielają tak zwanych chwilówek. Pożyczamy też pieniądze od rodziny bądź znajomych, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że opcji na uzyskanie gotówki jest znacznie więcej.
W tym artykule dowiesz się, czym jest pożyczka społecznościowa, jak działa oraz czy jest to bezpieczne rozwiązanie.
- Co to jest pożyczka społecznościowa?
- Jak działają portale z pożyczkami społecznościowymi?
- Pożyczka społecznościowa online – jak wziąć pożyczkę?
- Pożyczka społecznościowa, czy zwykły kredyt?
- Pożyczka społecznościowa, a zdolność kredytowa
- Pożyczka społecznościowa przez internet – wady i zalety
- Pożyczka społecznościowa opinie
- Pożyczka społecznościowa przez internet – podsumowanie
Co to jest pożyczka społecznościowa?
Pożyczka społecznościowa to umowa, która zawierana jest między dwiema osobami fizycznymi, za pomocą specjalnych portali internetowych. Banki czy firmy pozabankowe nie mają w tym żadnego udziału. Cały portal jest bardzo przemyślany i po zarejestrowaniu pozwala zostać pożyczkobiorcą lub pożyczkodawcą, w zależności, na czym dokładnie nam zależy. Umowy, które są tam zawierane, bardzo się między sobą różnią, ponieważ ustalane są indywidualnie przez osoby udostępniające swój kapitał.
Jak działają portale z pożyczkami społecznościowymi?
To proste. Na portalach znajdują się dwie grupy osób. Pierwsza grupa to osoby, które chcą zainwestować swój kapitał poprzez pożyczanie innym pieniędzy. Druga grupa to pożyczkobiorców, którzy chcą uniknąć kredytów lub pożyczek w klasycznych bankach i pożyczają pieniądze od osób prywatnych.
Obie grupy wynoszą z tego korzyści. Pożyczkodawcy zyskują procent z pożyczki innym, a pożyczkobiorcy mogą zyskać szybkie pieniądze.
Pożyczka społecznościowa online – jak wziąć pożyczkę?
Aby móc korzystać z portalu, najpierw musimy założyć konto użytkownika. Będą nam do tego potrzebne nasze dane osobowe, czasem też skan dowodu, który posłuży za potwierdzenie tożsamości. Gdy administratorzy zweryfikują nasze dane, możemy przejść do korzystania.
Najpierw należy opublikować zgłoszenie, w którym informujemy o celu, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze, oraz o kwocie, jaka nas interesuje. Pożyczkodawcy przeglądają ogłoszenia i jeśli uznają któreś za sensowne, to kontaktują się z osobą, która je opublikowała.
Pożyczka społecznościowa, czy zwykły kredyt?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Porównując te dwa zobowiązania, możemy zauważyć, że pożyczki społecznościowe są droższe, niż te w bankach czy firmach pozabankowych. Pożyczkodawcy ryzykują swoim majątkiem, więc cena jest wysoka. Za to zwykły kredyt jest obwarowany wieloma wymogami do spełnienia i jest znacznie trudniejszy do uzyskania niż szybka pożyczka społecznościowa.
Pożyczka społecznościowa, a zdolność kredytowa
Pożyczki społecznościowe są dostępne dla większego grona odbiorców, ponieważ nie sprawdza się podczas ich zaciągania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Pożyczki te nie podlegają prawu bankowemu, a jedynie kodeksowi cywilnemu. Pozwala to uniknąć sprawdzania naszych danych w BIK i KRD, czy okazywania zaświadczeń o dochodach. Dzięki temu pożyczki te są dostępne, dla większego grona osób.
Pożyczka społecznościowa przez internet – wady i zalety
Jak wszystko, pożyczka tego typu ma swoje wady i zalety. Poniżej przygotowaliśmy listę, z najważniejszymi z nich.
Zalety:
- możliwość negocjowania warunków umowy,
- wysoki odsetek przyznawania pożyczek,
- możliwość zaciągnięcia pożyczki przez firmy, jak i osoby prywatne,
- mała ilość formalności,
- dowolność celu, na który pożyczamy pieniądze.
Wady:
- niskie kwoty pożyczki,
- dłuższy czas oczekiwania na środki,
- mniej bezpieczne od tradycyjnych kredytów w banku
- możliwość poniesienia dodatkowych opłat, np. opłaty serwisowej.
Pożyczka społecznościowa opinie
Na ogół pożyczki społecznościowe cieszą się dobrymi opiniami. Zarówno inwestorzy, jak i pożyczkobiorcy czerpią z tych transakcji korzyści. Zdarzały się jednak przypadki, braku spłaty zobowiązań przez osoby zaciągające pożyczki, co sprawiło trochę problemów inwestorom, ale wszystkie transakcje i pożyczki obwarowane są umowami cywilnym, więc jeśli coś pójdzie nie tak można rościć swoje prawa.
Pożyczka społecznościowa przez internet – podsumowanie
Jak widzimy, pożyczki społecznościowe mogą okazać się dobrą alternatywą dla kredytów w klasycznym banku. Mimo swoich podobieństw różnią się od tych drugich, chociażby rodzajem umowy. Mimo iż, nie są to umowy podpisywane z bankami, musimy pamiętać, że tak samo są to zobowiązania finansowe. Ich niespłacanie niesie za sobą duże konsekwencje i może wiązać się z jeszcze większym zadłużeniem. Dlatego zawsze dokładnie rozważ decyzję o pożyczce.