W życiu każdej osoby przychodzi moment, w którym decyduje się na zakup własnego mieszkania lub, w niektórych przypadkach, na budowę domu. Jakie kroki należy jednak uczynić, by budowa naszego wymarzonego gniazdka się powiodła? Cóż, przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musisz zadać sobie pytanie – jaki kredyt na dom?
Kredyt hipoteczny na budowę domu
To pierwszy, najważniejszy, krok do wybudowania swojego własnego domu. Oczywiście, liczy się jego lokalizacja, jego wygląd, a także z kim będziemy go dzielić. Wszystko jednak zostanie zweryfikowane przez nasz kredyt budowlany i jego ogólną kwotę. Biorąc tak dużą pożyczkę w banku, musimy zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy. Przede wszystkim, kwota, którą dostaniemy, nie zawsze wystarczy na spełnienie wszystkich naszych planów – w takim przypadku, należy dostosować projekt domu do naszego budżetu.
A od czego zależna jest kwota, którą otrzymamy? Cóż, składa się na nią kilka rzeczy, które sprawdza bank przed wydaniem nam gotówki. Są to między innymi:
- Nasze źródło dochodów i zatrudnienie – pamiętaj o tym, że warunki uzyskania kredytu hipotecznego są w dużej mierze uzależnione od twoich dochodów. Oczywiście, kredyty takie są brane na długie lata, ale jeżeli podczas brania go, pracujesz jako sprzątacz, czy na pół etatu, możesz spodziewać się, że dostaniesz go na znacznie gorszych warunkach, lub po prostu uzyskasz jedynie część kwoty, o jaką prosisz
- BIK i KRD – pod tymi skrótami kryją się dwie nazwy. Pierwsza z nich to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to organizacja, która dokumentuje osoby biorące kredyty i sprawdza, czy spłacają je oni na czas, w terminach i bez żadnych dodatkowych kar. Druga nazwa to Krajowy Rejestr Dłużników – do niego z kolei trafić można, jeżeli często zalega się z opłatami za kredyty. Im lepsza opinia o tobie w BIK, tym więcej gotówki bank Ci zaproponuje – gdyż wydasz im się uczciwy. Z drugiej strony, gdy zagościsz w KRD bardzo ciężko będzie Ci otrzymać kredyt hipoteczny na dom – wręcz będzie to niemożliwe.
- Twój wiek – banki chętniej dają pieniądze osobom starszym, ale nie bardzo starym. Dobry wiek na wzięcie kredytu hipotecznego to twoje lata między 25 a 40 rokiem życia. Bank wie, że zdążysz spłacić pożyczkę na czas, a jednocześnie nie jesteś już na tyle młody, by nie wzbudzać zaufania banku.
- Wpłata własna – by otrzymać pożyczkę, musisz także posiadać wpłatę własną. To pewien procent kwoty całkowitej kredytu, którą musisz pokryć w momencie zawierania umowy. Jeżeli nie posiadasz takiej gotówki, możesz zastanowić się nad wzięciem prywatnej pożyczki bez wkładu własnego.
Prywatne pożyczki bez wkładu własnego
Zastanawiasz się co to takiego? W internecie znajdziesz strony lub blogi, na których reklamować będą się prywatni inwestorzy. Takie osoby z chęcią pożyczą Ci część swoich pieniędzy – oczywiście na odpowiednim oprocentowaniu, tak, by w momencie gdy spłacasz pożyczoną kwotę, mogli zarobić. Jeżeli masz problem z uzbieraniem gotówki na wpłatę własną potrzebną do wzięcia kredytu hipotecznego, zgłoś się do takiej osoby. Oczywiście, ustal z nią wszystkie warunki, zanim weźmiesz jakiekolwiek pieniądze i koniecznie spisz je w formie umowy, którą oboje podpiszecie – w ten sposób będziesz mógł bezpiecznie pożyczyć pieniądze. Możesz także udać się do firmy pozabankowej i skorzystać z jej usług – pożyczając tam pieniądze na wkład własny.
Dobranie kredytu hipotecznego
Gdy jesteś gotowy na wzięcie takiego kredytu, udaj się na porównywarkę internetową. Zaskoczony? Cóż, mógłbyś chodzić do każdego oddziału prywatnie i pytać o oferty, ale byłoby to niezwykle czasochłonne i niezbyt produktywne. W internecie jest sporo porównywarek i rankingów – jak ten na naszej stronie – za pomocą których sprawdzisz najnowsze promocje i oferty ze wszystkich głównych banków w Polsce.
Na co musisz zwrócić uwagę biorąc kredyt? Sprawdź przede wszystkim te rzeczy:
- Całkowita kwota spłay – to wszystkie pieniądze, jakie będziesz musiał oddać. W ich skład wchodzi oczywiście wartość kredytu, ale także wszystkie odsetki, które będziesz musiał opłacić
- Długość kredytu – 25, 30 a może nawet 35 lat? Wybór należy do Ciebie, jednak niektóre banki oferują tylko ściśle określoną długość kredytu
- Odsetki – czyli dodatkowe opłaty, które co miesiąc dopłacać musisz do raty kredytu
- Ubezpieczenie i inne bonusy – warto zadbać o ubezpieczenie kredytu w dobrej cenie. Zazwyczaj wyniesie Cię to kilka złotych, a będziesz miał pewność, że nie zostawisz swojej rodziny z długami w razie np. wypadku.
Pożyczki do domu
Kredyt hipoteczny ciężko dostać nie wychodząc z mieszkania, chociaż wszystkie formalności tak naprawdę można załatwić online. Podczas któregoś kroku bank jednak może zaprosić nas do placówki, a bez tego nie chcieć wydać kredytu. Gdy wybierzemy już jakąś ofertę, możemy razem z informacjami o niej udać się do banku stacjonarnego i tam omówić wszystkie szczegóły.
Szybki dom to jednak tylko marzenie – ten proces niestety trochę zajmuje. Oprócz tego po wydaniu pieniędzy czeka kilka kolejnych kroków – kupno działki, postawienie fundamentów. Wszystkie te wydarzenia trzeba także dokumentować i przedstawiać w banku, tak by ten miał dowód, że pieniądze, które nam zaoferował naprawdę poszły na budowę nieruchomości.
Kredyt hipoteczny budowa domu to marzenie wielu osób, jednak wcale nie tak łatwo jest to marzenie spełnić. Sprawdź nasz ranking i jeszcze raz zapoznaj się z poradami, by upewnić się co do wyboru miejsca, w którym weźmiesz kredyt hipoteczny na kolejnych kilkanaście lat swojego życia – to decyzja niezwykle ważna, więc nie spiesz się i przemyśl wszystko dokładnie, najlepiej kilka razy!