Jak pokazują statystyki, obecnie nieco ponad połowa Polaków ma jakiegoś rodzaju niespłacone zobowiązanie. Może to być kredyt na samochód, kredyt hipoteczny, czy raty na sprzęt RTV i AGD. W obecnej dobie kryzysu wiele osób ma problem ze spłatą tych zobowiązań. Kiedy do tej już trudnej sytuacji dojdą jeszcze niekorzystne sytuacje losowe, to nie trudno popaść w finansowe tarapaty.
Rozwiązaniem dla osób, które popadły w długi i mają problem z ich spłatą, mogą być kredyty konsolidacyjne. Polegają one na tym, że na twój wniosek bank zgadza się na wykupienie i spłatę wszystkich twoich zobowiązań, a następnie proponuje ci ich spłatę na nowych, często lepszych warunkach.
Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego
Kredyty konsolidacyjne bez zdolności kredytowej to dla wielu osób sposób na uporanie się z kłopotami finansowymi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Postaramy się opisać najważniejsze z nich:
Zalety
- Sposób na pozbycie się zadłużenia – dla wielu osób taki kredyt to droga do pozbycia się długów i wyjście na prostą.
- Wydłużenie okresu spłaty – sprawia, że kwota, jaką musisz spłacić, jest rozbita na dłuższy okres i przez to łatwiejsza do spłaty.
- Niższa miesięczna rata – ta zaleta łączy się bezpośredni z zaletą opisaną powyżej, dłuższy okres spłaty owocuje bowiem niższą i łatwiejszą do spłacenia ratą.
- Bardziej przejrzyste zasady – łatwiej jest opanować jedno zobowiązanie niż kilka, a czasem nawet kilkanaście różnych rat.
- Możliwość negocjacji – łącząc wszystkie zobowiązania w jedno, masz możliwość negocjowania z bankiem warunków spłaty, dzięki czemu możesz uzyskać dogodniejszy dla ciebie okres spłaty lub niższą ratę.
Wady
- Dłuższy okres spłaty – to cecha pojawiła się w zaletach, ale może być również wadą. Dłuższy okres spłaty oznacza wyższe odsetki i dłuższe okres, w którym musisz mieć na głowie to zmartwienie.
- Możliwość wnioskowania o dodatkowe środki – przydzielając kredyt konsolidacyjny bank często oferuje dodatkowe środki na aktualne potrzeby. Może się wydawać, że to coś dobrego, ale często doprowadza do jeszcze większych problemów finansowych i uzależnienia od pożyczek.
- Poręczenie – udzielając ci kredyt konsolidacyjny bank może wymagać od ciebie poręczenia, przykładowo w postaci hipoteki. Dlatego w razie problemów ze spłatą kredytu konsolidacyjnego, możesz stracić swoje mieszkanie, czy dom.
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?
Niełatwo jest znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny. Na rynku jest cała masa różnych ofert, w tym bardzo kuszących, jak przykładowo kredyt konsolidacyjny online. Takie rozwiązanie pozwala ci załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu i bez konieczności przeprowadzania niewygodnej rozmowy na temat twoich problemów.
Jednak nie zawsze najwygodniejsze rozwiązanie jest najtańsze. Pożyczka konsolidacyjna online może się dla ciebie okazać najlepszym rozwiązaniem, ale wcale nie musi. Jeśli więc klamka zapadła i decydujesz się na wzięcie w ryzy swoich długów, to musisz do tego tematu podejść śmiertelnie poważnie.
Zanim więc zdecydujesz się na skorzystanie z którejś oferty, porównaj różne oferty na rynku i policz dokładnie, która będzie dla ciebie najtańsza. Pomóc ci w tym może ranking banków, od którego polecamy rozpocząć poszukiwania. Kiedy już ograniczysz liczbę kandydatów, to możesz przejść do kolejnego kroku i zacząć szukać konkretnych ofert. W tym pomóc ci może ranking kredytów konsolidacyjnych.
Takie porównanie zrobione przez ekspertów pomoże ci wybrać najlepsze oferty. Ostatni krok musisz jednak zrobić samemu i policzyć, która oferta będzie najtańsza w twoim konkretnym przypadku. Na tym etapie możesz już zacząć rozmawiać z przedstawicielami banków i liczyć, który kredyt jest najtańszy. Jeśli boisz się tych obliczeń, to możesz skorzystać z narzędzia o nazwie: kredyty porównywarka, które pomoże ci dokładnie wyliczyć koszt kredytu.
FAQ
Czy opłaca się skonsolidować kredyty?
Najczęściej tak. Zwykle połączenie wszystkich kredytów w jedno zobowiązanie jest nie tylko łatwiejsze do opanowania, ale i bardziej opłacalne. Zanim się jednak zdecydujesz na takie rozwiązanie, to sprawdź dokładnie wszystkie koszty i wylicz, czy w twoim przypadku też tak będzie.
Kredyt konsolidacyjny co to?
Kredyt konsolidacyjny to narzędzie finansowe oferowane przez banki i inne instytucje pożyczkowe, które polega na połączeniu czasem wielu różnych zobowiązań w jeden kredyt.
Kredyt konsolidacyjny gdzie najłatwiej dostać?
Jeśli twoja sytuacja finansowa jest na tyle trudna, że banki nie chcą wykupić twojego zadłużenia, to możesz zwrócić się do innej instytucji finansowej. Zanim to jednak zrobisz, policz dokładnie, ile to będzie cię kosztowało, może się bowiem okazać, że spłacanie wszystkich zobowiązań z osobna, mimo że bardziej skomplikowane, może w ogólnym rozrachunku okazać się tańsze.